Co se děje

Co napsal server www.e-region.cz
o křtu knihy 1.2.2008
v Country saloonu U Bizona v Chomutově

Zážitky českého trampa u protinožců jsou tématem knižní novinky Touha jménem Austrálie. Minulý týden ji v Country saloonu U Bizona v Chomutově pokřtil její autor, Mostečan František Dočekal. Knížka s nádhernými kresbami mosteckého výtvarníka Josefa Zedníka se bude prodávat přes internet.
Na křest knihy se sjeli přátelé, trampové, milovníci přírody a cestování z širokého okolí a prostorný chomutovský Country saloon jejich náporu ani nestačil. Za kmotra šli knize majitel klubu Petr „Perry“ Skřivánek, autorova cestovatelská i životní partnerka Sára a muzikant Jaroslav „Samson“ Lenk, se známé skupiny HOP TROP.
František Dočekal strávil se svou přítelkyní Sárou, která ho podle autorových slov k napsání knihy „dokopala“, v Austrálii půl roku. Nečekejte ale v žádný turistický bedekr. Kniha nabízí zážitky z dobrodružného cestování, ale i práce na farmě a život místních obyvatel. „Události popsané v této knize se opravdu přihodily a podobnost postav s hrdiny ostatních slavných románů je čistě náhodná,“ připomíná František Dočekal s úsměvem hned na začátku knihy.
Kniha s dlouhým názvem Touha jménem Austrálie aneb český tramp v zemi daleké nevychází u žádného nakladatelství. „Vydal jsem ji vlastním nákladem za pomoci přátel, kteří se na její přípravě a propagaci podíleli prakticky zadarmo. Stejně zoufalá situace jako ve vydavatelstvích je situace také na knihkupeckém trhu, takže prodávat ji v běžných knihkupectvích prakticky nelze,“ vysvětluje František Dočekal, proč zvolil distribuci přes internet. Webové stránky www.australie-kniha.eu zato nabízí mnohem víc než jen prodej. Můžete se totiž už tady do knihy začíst, prohlédnout si kouzelné ilustrace a dozvíte jak a proč napsal František svůj „první bestseller“. Mezi přátele a partery knihy se zařadil také magazín www.e-region.cz, jeho webmaster Ing. Luděk Svoboda byl programátorem zmíněných webových stránek.

Co napsal deník MLADÁ FRONTA DNES
27. 2. 2008

Žil jsem v australské buši
„Australané těm stromům říkali „iron bark“ - železná kůra. Jak jsme sami poznali, srovnávat jejich tvrdost s naším bukem nebo dubem by bylo stejné jako porovnávat raketoplán s větroněm,“ popisuje František Dočekal. Podobných zajímavostí je jeho právě vydaná kniha Touha jménem Austrálie plná. Mostecký dobrodruh v ní kromě svých zážitků z práce na farmě v buši přináší i množství poznatků důležitých pro putování po této vzdálené zemi.
„Není to cestopis. Nemám rád, když někdo někam vyrazí, naseká stovky fotek a pak píše, jak se procházel u vodopádů a co je potřeba v tom místě vidět. Já jsem s přítelkyní v Austrálii žil mezi běžnými farmáři. Zažívali jsme to, co je pro ně typické, jak pracují a s čím mají problémy. Vznikly z toho příběhy, které jsem doplnil o informace třeba o tom, jak fungují prodejní přehlídky dobytka nebo o důležitosti vody pro Australany,“ uvedl Dočekal. S přítelkyní Šárkou Zvonařovou žili na farmě Myranga dvacet kilometrů od městečka Miles v australském státě Queensland. Pro lepší představu je to asi pět set kilometrů do vnitrozemí od velkoměsta Brisbane na východním pobřeží. Pozval je vzdálený příbuzný, který je v Austrálii od roku 1968. Má šlechtitelskou stanici skotu - tedy vlastně farmu v buši.
„Potvrdilo se nám to, o čem se mimo Austrálii vypráví legendy a co už skoro zmizelo. Třeba, že domorodci dokáží ve vyprahlé buši „někam“ šlápnout a vytryskne pramínek nebo sáhnou do díry a najdou larvu, kterou mohou sníst,“ popisuje Dočekal.
Kromě starání se o dobytek, stavby ohradníků, kácení „železných“ stromů jezdili mostečtí cestovatelé i po části Austrálie. Snažili se ale objevovat jiné věci, než na které se zaměřují běžní turisté. Také proto má jejich kniha na rozdíl od jiných podobných jedno velké specifikum - není v ní ani jedna fotografie, zato ale mnoho kreseb výtvarníka Josefa Zedníka.
„Ilustrace jasně vystihují atmosféru toho, co v knize popisuji. Kresby jsou pro mě víc než fotografie, kterých jsou všude stovky,“ upozornil Dočekal.
Jeho knihu nenajdete v žádném knihkupectví. K dostání je třeba v klubech nebo přes internetové stránky www.australie-kniha.eu, které s ní těsně souvisejí. První autogramiáda se chystá na 11. březen do mostecké Městské knihovny.

Prodejní autogramiáda
(úterý 11.3.2008 v 16.30 hod.)

Sníte o dalekých zemích nebo se snad chystáte své sny uskutečnit a podívat se na druhou stranu zeměkoule? Vyvolávají ve vás slova Austrálie a Jižní kříž pocit čehosi vzdáleného a nedosažitelného? Chcete vědět jak se v této bájné zemi žije a co tam čeká na ty, kteří se rozhodnou ji navštívit? Pak právě vám je určena kniha Touha jménem Austrálie aneb Český tramp v zemi daleké, kterou letošního roku vydal mostecký rodák, tramp, vodák a trochu i cestovatel František Dočekal.
Za tímto názvem se neskrývá tuctový a nudný cestopis, nýbrž vyprávění příhod, které se svojí životní a cestovatelskou partnerkou Sárou společně zažili na farmě hluboko v australském buši na svém nejdelším životním vandru. Poutavé vyprávění o každodenním životě v australské divočině a cestování po národních parcích na pobřeží státu Queensland je doplněno zajímavými a pro návštěvníky Austrálie důležitými informacemi a skvělými ilustracemi dalšího mosteckého rodáka, nevšedního člověka a malíře pana Josefa Zedníka.
Jak vypadá současný život ve městech i vnitrozemí, jací jsou australští obyvatelé, jaké taje skrývá zdejší překrásná příroda a podivuhodná zvířata, která nikde jinde na světě nespatříte? Jaká je krátká, ale o to úchvatnější historie osídlení tohoto kontinentu? Kdo byli původní obyvatelé, trestanci, novodobí australští hrdinové i zatracenci, průkopníci letectví, cestovatelé, zlatokopové a bushmani ?
Odpověď na tyto otázky najdete v knize, která bude veřejnosti představena na prodejní autogramiádě, spojené s promítáním fotografií v sále Městské knihovny v Mostě dne 11.3.2008 od 16.30 hodin. Toto nevšední dílo má i neobvyklou distribuci, poplatnou současnému neradostnému stavu distribuce a prodeje knih v České republice.
Knihu nekoupíte v žádném knihkupectví, lze ji objednat prostřednictvím webových stránek www.australie-kniha.eu, v Mostě pak zakoupit v Reklamní agentuře Daniel s.r.o., na pokladně mosteckého aquadromu, ve studiu Sluníčko v Mostě, antikvariátu Luboše Růžičky Most, Městské knihovně v Mostě a v Country saloonu U Bizona v Chomutově.
Srdečně vás zveme!!!